Biogram

Liu Libin

Reżyser

Opis

Monodram Życie między niebem a ziemią jest adaptacją noweli Prawdziwa historia Ah Q wybitnego chińskiego pisarza Lu Xuna.

Jest zimna, deszczowa noc, wieje przenikliwy jesienny wiatr. Ah Quei zostaje stracony przez ścięcie za przynależność do Chińskiej Partii Rewolucyjnej, a jego dusza rozpoczyna wędrówkę po Weizhuang, mieście, w którym bohater mieszkał przed śmiercią.

Rozgoryczony duch patrzy wstecz na swoje krótkie życie i próbuje zrozumieć przyczynę swego nieszczęsnego losu, ale ani mądrzy mężowie, ani wysoko urodzeni panowie, ani jego wróg nie są w stanie mu pomóc. Nie znajduje wytłumaczenia dla swojej śmierci. Czuje, że otacza go zimny, nienawistny świat.

Zakłopotany i rozzłoszczony duch próbuje sam odpowiedzieć na swoje pytanie, a gdy mu się to nie udaje, wzdycha bezradnie, zawieszony w życiu między niebem a ziemią, a jego rozważania o naturze ludzkiej przyjmują formę szarego, płaczącego smutkiem deszczu.

Lu Xun (1881–1936), często określany mianem „dowódcy chińskiej rewolucji kulturalnej”, jest uznawany za najwybitniejszego chińskiego pisarza XX wieku. W przeciwieństwie do wielu innych współczesnych autorów nigdy nie usłyszał na swój temat krytyki za polityczne „błędy”. Rozgłos przyniosły mu opowiadania. Jego utwory dopuszczają wiele interpretacji, a ich cechą charakterystyczną jest wyrafinowany styl. Kreśląc przerysowane postaci i barwne analogie, Lu Xun przedstawia osobistą wizję chińskiego społeczeństwa, piętnując niesprawiedliwość społeczną i korupcję polityczną.

  • Zhejiang Drama Ensemble
  • Reżyseria — Liu Libin
  • Tekst — Yang Zhankun, na podstawie tłumaczenia Yu Yi
  • Występuje — Su Xiaogang (Teatr Narodowy w Pekinie)
  • Dekoracje malarskie, światło i scenografia — Deng Wen
  • Dźwięk — Yang Zhankun
  • Opracowanie sceniczne — Liu Huan, Diao Wei
  • Premiera — 15 października 2016

Informacje

Data i godzina

sob.
15 Październik
20:00
ndz.
16 Październik
20:00

Miejsce

Czas trwania

75 min

Język

chiński

Napisy

polskie i angielskie