Biogram

Liu Libin

Reżyser

fot. z archiwum artysty

Liu Libin (ur. 1953, Chiny) jest przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Centralnej Akademii Teatralnej w Pekinie, gdzie pełnił też funkcję wicerektora i dziekana wydziału aktorskiego. Jest także opiekunem studiów doktoranckich, przewodniczącym Komitetu Sztuk Widowiskowych Chińskiego Instytutu Sztuk Dramatycznych, wiceprzewodniczącym Azjatyckiego Centrum Edukacji Teatralnej, członkiem Grupy Rewizyjnej Sztuki w Narodowym Urzędzie Stopni Naukowych i członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej.

Liu Libin został wyróżniony Nagrodą za Nowatorstwo i Złotym Lwem, przyznawanymi przez Ministerstwo Kultury w Chinach. Przygotowany przez niego kurs nauczania „Kreacja pełnej postaci” otrzymał wyróżnienie przyznane przez miasto Pekin, pierwszą Nagrodę Szkolnictwa i Zasług Edukacyjnych w Pekinie oraz pekińską nagrodę dla najlepszych wykładowców. Jego dorobek reżyserski obejmuje spektakle: Burza, Pekińczycy, Trzy siostry, Wieczór Trzech Króli, Jak wam się podoba, Sługa dwóch panów, Świeżo malowane, Turandot, Wen Na zeszła z drzewa, japoński musical Kot, który chce zostać człowiekiem (chiński dyrektor wykonawczy), brytyjski musical dla dzieci Piernikowy ludzik, musical Hipokryta (główny reżyser, autor adaptacji), Kontrabas (monodram), Czerwone niebo i Wiejskie wspomnienia. Wśród jego publikacji wymienić można: Badania psychologii twórczej aktora, O kreacji postaci, O koncepcji performansu, O naturzeZastosowanie reguł i metod realizmu do stworzenia i wykorzystania naukowego systemu nauczania sztuki performansu.

Działalność dydaktyczną rozpoczął w 1977 roku. Od tamtej pory zajmuje się głównie uczeniem studentów specjalizacji aktorskiej, a także praktyką artystyczną i teoretyczną refleksją nad aktorstwem.

web.zhongxi.cn/en/