Film

Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia

Apichatpong Weerasethakul
2010

Cierpiącego na ostrą niewydolność nerek Boonmee (Thanapat Saisaymar) w jego zatopionej w dżungli plantacji odwiedza szwagierka Jen (Jenjira Pongpas) wraz z siostrzeńcem Tongiem (Sakda Kaewbuadee). Boonmee przeczuwa śmierć i pragnie dożyć swoich dni w otoczeniu najbliższych w małym domu z daleka od zgiełku cywilizacji. Ku zaskoczeniu wszystkich wokół domu zaczynają gromadzić się postaci z jego przeszłości: zmarła żona, zamieniony w pół ludzką, pół małpią postać zaginiony przed laty syn. Akcja w onirycznej atmosferze płynie niespiesznie wokół wspomnień Boonmee i postaci z jego przeszłości i teraźniejszości. Dżungla i znajdująca się w jej głębi jaskinia – miejsce narodzin Boonmee (a może również jego poprzednich wcieleń) – urastają do rangi mitycznych przestrzeni przenikania się świata żywych i umarłych, świata teraźniejszości i przeszłości, pierwiastków ludzkiego i boskiego.

Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes otrzymał za reżyserię filmu tajski artysta Apichatpong Weerasethakul, jeden z ciekawszych reżyserów współczesnego kina artystycznego. Film inspirowany jest książką Phra Sripariyattiweti Człowiek, który potrafi przywołać swoje wcześniejsze wcielenia.
Tomasz Kolankiewicz

Film prezentowany razem z Innymi Alejandro Amenábara.

  • Tytuł oryginalny — Loong Boonmee raleuk chat
  • Reżyseria — Apichatpong Weerasethakul
  • Scenariusz — Apichatpong Weerasethakul, Phra Sripariyattiweti (powieść)
  • Zdjęcia — Sayombhu Mukdeeprom, Yukontorn Mingmongkon   
  • Gatunek — dramat, fantasy, komedia
  • Produkcja — Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Tajlandia
  • Rok produkcji — 2010

Informacje

Data i godzina

czw.
3 Listopad
19:00

Czas trwania

114 min

Język

tajski

Napisy

polskie i angielskie

Informacje dodatkowe

Każdy seans poprzedzi 15-minutowy wstęp kuratora programu, Tomasza Kolankiewicza. Pomiędzy filmami będzie 15 minut przerwy.