Film

Inni

Alejandro Amenábar
2001

Osamotniona matka dwójki dzieci (świetna Nicole Kidman) stara się uporać z wychowaniem cierpiących na alergię na światło dzieci w oczekiwaniu na powrót męża walczącego w pierwszej wojnie światowej. Sytuacja zaczyna się komplikować wraz z przybyciem do pustego, zaciemnionego domu niecodziennie zachowującej się służby: gosposi, guwernantki i ogrodnika. Pani domu ma wrażenie, że w domu dzieje się coś dziwnego i że służba nie jest taka, za jaką się podaje. Dzieci donoszą o obecności w domu innych osób…

Akcja filmu osadzona w olbrzymim domu, miejscu poza czasem i przestrzenią, trzyma w napięciu od początku aż do zaskakującego finału. Jeden z najlepszych filmów grozy tego stulecia, wygrywający dzięki silnemu nastrojowi niepokoju, budowanemu grą światła i cienia, dobremu aktorstwu i umiejętnie prowadzonej dramaturgii, a nie powszechnymi zabiegami właściwymi dla filmów grozy ostatnich lat: epatowaniu przemocą, realistycznie pokazywanym cierpieniem czy tanimi sztuczkami reżyserskimi bazującymi na efektach specjalnych wzmocnionych sztucznie podbitą muzyką i szybkim montażem.

Film Alejandro Amenábara, hiszpańsko-chilijskiego autora głośnych Otwórz oczy i W stronę morza, za który nagrodzony został Oscarem, to wielki sukces kasowy na całym świecie (głównie w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych). Film przypada na złoty okres kariery aktorskiej Kidman: powstał po Oczy szeroko zamknięte Kubricka i Moulin Rouge! Baza Luhrmanna, a przed Godzinami Stephena Daldry’ego i Dogville Larsa von Triera.
Tomasz Kolankiewicz

Film prezentowany razem z Wujkiem Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia Apichatponga Weerasethakula.

  • Tytuł oryginalny — The Others
  • Reżyseria — Alejandro Amenábar
  • Scenariusz — Alejandro Amenábar
  • Zdjęcia — Javier Aguirresarobe
  • Gatunek — thriller
  • Produkcja — Francja, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Włochy
  • Rok produkcji — 2001

Informacje

Data i godzina

czw.
3 Listopad
19:00

Czas trwania

104 min

Język

angielski

Napisy

polskie

Informacje dodatkowe

Każdy seans poprzedzi 15-minutowy wstęp kuratora programu, Tomasza Kolankiewicza. Pomiędzy filmami będzie 15 minut przerwy.