Film

Solaris

Andriej Tarkowski
1972

Psycholog Kris Kelvin (litewski aktor Donatas Banionis) wyrusza w kosmos, by zbadać niepokojące doniesienia odnośnie do stanu psychicznego członków misji kosmicznej badającej nieznaną, pokrytą oceanem planetę Solaris. Na miejscu, eksplorując niemal całkowicie opustoszałą bazę, zamieszkaną wydawałoby się jedynie przez dwóch pozamykanych w sobie i poważnie zaburzonych członków załogi, spotyka swoją zmarłą żonę (w tej roli świetna Natalia Bondarczuk). Po początkowej euforii i zachłyśnięciu się odzyskaniem ukochanej, Kelvin zaczyna uzmysławiać sobie niebezpieczeństwo płynące z jej obecności i prawdziwą naturę tworu, jaki zmaterializował się przed nim w postaci jego małżonki. Czym jest tajemniczy ocean pokrywający planetę, jak wpływa na psychikę kosmonautów?

Jeden z głośniejszych filmów Andrieja Tarkowskiego i zarazem jedno z najciekawszych dzieł science-fiction, wymieniany z Odyseją komiczną 2001 Stanleya Kubricka jako przykłady zastosowania gatunku popularno-naukowego do skonstruowania filozoficznej wypowiedzi artystycznej. Kongenialna adaptacja książki Stanisława Lema, chociaż sam Lem był z tej produkcji niezadowolony. Wbrew opinii pisarza film został dostrzeżony na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie otrzymał Grand Prix i wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.
Tomasz Kolankiewicz

Film prezentowany razem z Nocą żywych trupów George'a A. Romero.

  • Tytuł oryginalny — Solyaris
  • Reżyseria — Andriej Tarkowski
  • Scenariusz — Andriej Tarkowski, Fridrikh Gorenshtein na podstawie powieści Solaris Stanisława Lema
  • Gatunek — dramat science-fiction
  • Produkcja — ZSRR
  • Rok produkcji — 1972

Informacje

Data i godzina

wt.
1 Listopad
19:00

Czas trwania

167 min

Język

rosyjski

Napisy

polskie i angielskie

Informacje dodatkowe

Każdy seans poprzedzi 15-minutowy wstęp kuratora programu, Tomasza Kolankiewicza. Pomiędzy filmami będzie 15 minut przerwy.