Film

Noc żywych trupów

George A. Romero
1968

Przypadkowo poznani Ben (Duane Jones) i Barbara (Judith O’Dea) chronią się w opuszczonym domu przed nadciągającymi ze wszystkich stron, jedzącymi ludzkie mięso zmarłymi powstałymi z grobów. W piwnicy odkrywają kolejną grupę uciekinierów – razem starają się przetrwać noc i coraz silniejsze ataki ze strony żywych trupów, zmierzą się także z tarciami wewnątrz grupy. Z radia płyną niepokojące informacje o szerzącym się zagrożeniu...

Największe dzieło amerykańskiego niskobudżetowego kina grozy i jeden z największych hitów spośród niezależnych produkcji w historii kina. Debiut reżyserski George’a A. Romero, twórcy społecznie zaangażowanego kina grozy. Flagowe dzieło lewicującego, hipisowskiego pokolenia hollywoodzkich twórców, krytycznie odnoszących się do amerykańskiego społeczeństwa późnych lat sześćdziesiątych z jego społecznymi i rasowymi podziałami. To jeden z pierwszych filmów amerykańskich, w którym czarnoskóry aktor gra postać pierwszoplanową, a twórcy w jawny sposób krytykują niewykształconych białych rednecków, wymachujących bronią i dumnych ze swojej małomiasteczkowej ignorancji. Film był bardzo krytykowany przez konserwatywnych dziennikarzy i moralizatorów, magazyn „Reader’s Digest” przestrzegał, że jest on dziełem mogącym zachęcać do kanibalizmu. Wbrew tym opiniom Noc żywych trupów stała się jednym z ostatnich wielkich hitów amerykańskiego kina samochodowego i zarazem filmem kultowym.
Tomasz Kolankiewicz

Film prezentowany razem z Solaris Andrieja Tarkowskiego.

  • Tytuł oryginalny — The Night of the Living Dead
  • Reżyseria — George A. Romero
  • Scenariusz — John A. Russo, George A. Romero
  • Gatunek — horror
  • Produkcja — Stany Zjednoczone
  • Rok produkcji — 1968

Informacje

Data i godzina

wt.
1 Listopad
19:00

Czas trwania

96 min

Język

angielski

Napisy

polskie

Informacje dodatkowe

Każdy seans poprzedzi 15-minutowy wstęp kuratora programu, Tomasza Kolankiewicza. Pomiędzy filmami będzie 15 minut przerwy.