Film

Nieustraszeni pogromcy wampirów

Roman Polański
1967

Profesor Abronsius (Jack MacGowran) i jego niezdarny młody asystent Alfred (w tej roli sam reżyser) wyruszają w poszukiwaniu wampirów w podróż do serca Transylwanii. Podczas noclegu w gospodzie poznają piękną córkę gospodarza Sarę (Sharon Tate). Ponętna miłośniczka kąpieli wpada w oko Alfredowi, ale niestety, nie tylko jemu. Do swego zamczyska porywa ją Hrabia von Krolock (Ferdy Mayne). Czy naszym bohaterom uda się uratować Sarę z rąk wampira-arystokraty?

Trzymająca tempo komedia grozy w reżyserii Romana Polańskiego. Lekkie, ale wbrew pozorom także erudycyjne ujęcie najważniejszych wątków wampirycznych: z odwołaniami do dzieł Johna Polidoriego, inspiracjami malarskimi (Triumf śmierci Pietera Bruegla) oraz błyskotliwą zabawą z kliszami znanymi z licznych filmów o wampirach: krzyżami (kultowa kwestia „You’ve got the wrong vampire” wypowiadana przez straszonego krzyżem wampira-Żyda), czosnkiem (stosowanym w razie potrzeby także doustnie), brakiem odbicia w lustrze, spaniem w trumnie itp. Główną rolę kobiecą w filmie gra Sharon Tate – przyszła żona Polańskiego (kilka lat później brutalnie zamordowana). Para poznała się na planie tego filmu przypadkiem, Tate nie była pierwszą kandydatką. Sarę miała grać Jill St. John, która wycofała się na krótko przed rozpoczęciem zdjęć.
Tomasz Kolankiewicz

Film prezentowany razem z Lśnieniem Stanleya Kubricka.

  • Tytuł oryginalny — The Fearless Vampire Killers
  • Reżyseria — Roman Polański
  • Scenariusz — Roman Polański, Gérard Brach
  • Gatunek — horror, komedia
  • Produkcja — Stany Zjednoczone, Wielka Brytania
  • Rok produkcji — 1967

Informacje

Data i godzina

śr.
2 Listopad
19:00

Czas trwania

108 min

Język

angielski

Napisy

polskie

Informacje dodatkowe

Każdy seans poprzedzi 15-minutowy wstęp kuratora programu, Tomasza Kolankiewicza. Pomiędzy filmami będzie 15 minut przerwy.