Film

Lśnienie

Stanley Kubrick
1980

Jack Torrence (wybitny Jack Nicholson w jednej ze swoich najbardziej emblematycznych ról) i jego żona Wendy (wspaniale przestraszona Shelley Duvall) wraz z małym synkiem udają się do górskiego kurortu, gdzie podczas kilkumiesięcznej zimy mają pilnować opustoszałego i odciętego od świata hotelu. Planujący pisać powieść Jack szybko popada w niemoc twórczą i powoli niebezpiecznie osuwa się w szaleństwo. Synek pary, spędzający czas na przejażdżkach rowerkiem po opustoszałych korytarzach hotelu, niesłychanie wrażliwy Danny (Danny Lloyd), przeczuwa, że w hotelu wbrew pozorom wcale nie są sami…

Jeden z najbardziej przerażających filmów grozy w historii kina, zarazem jedno z arcydzieł w dorobku Stanleya Kubricka. Wspaniały przykład jego strategii twórczej polegającej na konsekwentnym sięganiu po znane i lubiane gatunki i przekraczaniu ich ram dla opowiedzenia bardziej uniwersalnej historii i wzbicia się na poziom autorskiego kina artystycznego. Film jest adaptacją powieści Stephena Kinga, współczesnego mistrza literatury grozy. Do historii przeszła rola Jacka Nicholsona jako popadającego w obłęd pisarza-stróża zajmującego się wielkim hotelem wybudowanym na dawnym indiańskim cmentarzysku. Film pozostaje najmocniejszym głosem artystycznym w sprawie bestialskiego kolonizowania rdzennych Indian przez białych najeźdźców spod znaku gwieździstego sztandaru i mimo że Lśnienie nie podejmuje tego wątku na poziomie dialogów, zostało nim mocno naznaczone w warstwie wizualnej.
Tomasz Kolankiewicz

Film prezentowany razem z Nieustraszonymi pogromcami wampirów Romana Polańskiego.

  • Tytuł oryginalny — The Shining
  • Reżyseria — Stanley Kubrick
  • Scenariusz — Stanley Kubrick, Diane Johnson, Stephen King (autor powieści)
  • Gatunek — horror
  • Produkcja — Stany Zjednoczone, Wielka Brytania
  • Rok produkcji — 1980

Informacje

Data i godzina

śr.
2 Listopad
19:00

Czas trwania

146 min

Język

angielski

Napisy

polskie

Informacje dodatkowe

Każdy seans poprzedzi 15-minutowy wstęp kuratora programu, Tomasza Kolankiewicza. Pomiędzy filmami będzie 15 minut przerwy.