Opis

Moja Bośnia opowiada o dziejach polskich reemigrantów z Bośni i Hercegowiny, którzy po drugiej wojnie światowej osiedlili się w okolicach Bolesławca. Kanwą spektaklu są nie tylko ich opowieści o życiu w Bośni, powrocie do Polski, lecz także o emocjach i wydarzeniach związanych z wojną bałkańską w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Bohaterów balladowej historii, w której fragmenty tragiczne i wzruszające przeplatane są scenami komicznymi, oglądamy w latach drugiej wojny światowej, w ówczesnych sytuacjach bratobójczych walk (serbskich czetników, chorwackich ustaszy i domobrańców, komunistycznych partyzantów Tity), bezpośrednio po wojnie jako nowych gospodarzy polskich Ziem Zachodnich, a także podczas serbskiego oblężenia i kilkuletniego ostrzału Sarajewa w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia.

Nacjonalizmy, wojny, zbrodnie, uchodźcy… I zawsze ta sama obojętność cywilizowanych Europejczyków pokryta pełnymi hipokryzji słowami o wsparciu, potępieniu sprawców i współczuciu dla ofiar, czego świadkami byliśmy niedawno na Ukrainie. Zdumiewające, jak regularnie ten cykl się powtarza. Nie tylko w Bośni, gdzie sytuacja nadal jest napięta i grozi wojenną powtórką.
Katarzyna Knychalska

  • Fundacja „Teatr Nie-Taki”
  • Reżyseria ― Jacek Głomb
  • Tekst ― Katarzyna Knychalska
  • Występują ― Alina Czyżewska, Magda Drab, Helena Ganjalyan, Marta Karmowska, Jan Kochanowski, Hubert Kułacz, Adam Pietrzak, Albert Pyśk, Bartosz Turzyński, Grzegorz Wojdon
  • Scenografia i kostiumy ― Małgorzata Bulanda
  • Muzyka ― LAUTARI TRIO w składzie Maciej Filipczuk, Jacek Hałas, Michał Żak/Paweł Paluch
  • Ruch sceniczny ― Witold Jurewicz
  • Współpraca ― Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
  • Premiera ― 12 września 2014

Spektakl dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundacja Polska Miedź oraz Powiat Bolesławiecki.

 
  • Pomysł zderzenia opowieści o przesiedleniach, słodko-gorzkiej, nostalgiczno-komicznej, z wojną na Bałkanach był ryzykowny. Sarajewski wątek ma w sobie taką dramatyczną siłę, że reemigrancka historia przy nim blaknie. [...] Moja Bośnia ma kilka poruszających momentów, zmienny rytm, rozpięty między męską brutalnością a kobiecym płaczem, świetną muzykę na żywo w wykonaniu Lautari Trio, kilka ciekawych kreacji (aktorzy mieli trudne zadanie – niemal każdy z nich zagrał kilka ról).

    Magda Piekarska | „Gazeta Wyborcza Wrocław”

  • Katarzyna Knychalska, autorka dramatu Moja Bośnia […] napisała sceniczną historię polskich Bośniaków, w której na podziały i nowe porządki, które zastali na Śląsku, nakładają się te, które wracają we wspomnieniach. […] Historia jest bardzo gęsta. Trochę ułatwia fakt, że te same konflikty, najwyraźniej zamrożone na pół wieku, powróciły w latach dziewięćdziesiątych, po śmierci Tito, kiedy to oglądaliśmy wojnę w Jugosławii na ekranach telewizorów. Sceniczna historia też zresztą zmierza do ogarniętego tamtą wojną Sarajewa.

    Kalina Zalewska

Zobacz więcej

Informacje

Data i godzina

wt.
18 Październik
20:00

Miejsce

Czas trwania

85 min

Język

polski