Biogram

Opis

Spektakl zbudowany jest wokół krótkiej wzmianki, która pojawia się w epickim poemacie japońskim Heike-monogatari, dotyczącej porucznika-generała Kiyotsune, który utraciwszy wszelką nadzieję na zwycięstwo, a nie chcąc zginąć z rąk nieznanego przeciwnika, odbiera sobie życie, rzucając się do morza. Jego sługa, Awazu no Saburō, niesie pukiel włosów generała jego żonie, mieszkającej w stolicy. Do pogrążonej w żałobie żony przychodzi we śnie duch małżonka i opowiada jej o bitwach, w których ród Heike poniósł klęskę, oraz o mękach, jakie musi przechodzić w piekle wojowników. Dramatyczne napięcie to wynik nagłego pojawienia się ducha Kiyotsune po tym, gdy żona odmawia przyjęcia włosów swojego zmarłego męża. Pogłębia je jedyna w swoim rodzaju melodia koi-no netori (ton miłości) grana na flecie.

Kiyotsune jest tradycyjną sztuką , napisaną przez Zeamiego (1336–1444). To arcydzieło pośród tekstów o tematyce wojennej. Prezentacja spektaklu ma przybliżyć widowni techniki przedstawień w klasycznych ramach sztuki teatralnej. Dramat autorstwa Zeamiego niesie silny przekaz o straszliwej rzeczywistości wojny oraz beznadziejności kondycji ludzkiej wobec wojny, która czasem przynosi samobójczą śmierć najwrażliwszych jednostek.

Spektakl prezentowany razem z Chinkon Teatru Tessenkai.

  • Teatr Tessenkai
  • Autor dramatu ― Zeami
  • Występują ― Tetsunojō IX Kanze (aktor shite), Kengo Tanimoto (aktor tsure), Jōtarō Mori (aktor waki)
  • Chór ― Minoru Shibata (jigashira – przodownik chóru), Takao Nishimura, Masaki Umano, Takahiro Kitanami, Keizō Nagayama, Takayasu Andō
  • Kōken (asystent sceniczny) ― Hikaru Uzawa
  • Muzycy ― Rokurobyōe Fujita, Genjirō Ōkura, Hirotada Kamei
  • Scenografia ― Mikio Ogawa
  • Produkcja ― Ken’ichi Kasai, Yoshiki Mukawa, Jakub Karpoluk, Yoko Fujii Karpoluk
  • Czas trwania ― 55 min

Pokazy spektakli we Wrocławiu są współfinansowane przez Agency for Cultural Affairs, Government of Japan.

Informacje

Data i godzina

pt.
4 Listopad
17:00
sob.
5 Listopad
14:00

Miejsce

Czas trwania

145 min (z przerwą)

Język

japoński

Napisy

polskie

Informacje dodatkowe

W cenie jednego biletu prezentowane są dwa spektakle teatru : Kiyotsune i Chinkon. Przed pokazem Chinkon odbędzie się wprowadzenie Jadwigi Rodowicz-Czechowskiej.