Biogram

Romeo Castellucci

Reżyser

Romeo Castellucci, fot. Luca Del Pia

fot. Luca Del Pia

Romeo Castellucci (ur. 1960, Włochy) ukończył malarstwo i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii. W 1981 roku, wraz z Claudią Castellucci i Chiarą Guidi, założył Socìetas Raffaello Sanzio. Od tamtej pory wyreżyserował wiele spektakli, pełniąc również rolę scenarzysty, projektanta kostiumów, reżysera światła i autora oprawy muzycznej. Jego spektakle, łączące w sobie wiele dyscyplin sztuki, zaprezentowano dotychczas w ponad pięćdziesięciu krajach. Castellucci tworzy linie dramatyczne, nie uznając prymatu literatury – jego teatr jest bardzo plastyczny, wielopiętrowy, wizyjny. Operuje pojemnym językiem, zbliżonym w charakterze do języków muzyki, rzeźby, malarstwa i architektury. Od 2006 roku pracuje indywidualnie. Jego spektakle regularnie goszczą w najbardziej prestiżowych teatrach, operach i na najważniejszych festiwalach na świecie.

Castellucci wystawił wiele spektakli muzycznych i operowych, takich jak: Walka według Monteverdiego, Parsifal Wagnera (nagroda Europe Francophone, 2011), Łabędzi śpiew Schuberta, Orfeusz i Eurydyka Glucka, Neither Feldmana i Święto wiosny Strawińskiego. Ma też w swoim dorobku utwory dramaturgiczne, m.in. Theatre of Socìetas Raffaello Sanzio (Routledge, 2007) i Itinera. Trajectoires de la forme, Tragedia Endogonidia (Actes Sud, 2008).

Castellucci jest kawalerem Orderu Sztuki i Literatury przyznanego przez Ministerstwo Kultury Republiki Francuskiej (2002), a także laureatem Złotego Lwa za całokształt twórczości (Biennale Teatralne w Wenecji, 2013), nagrody dla najlepszego reżysera operowego („Opernwelt”, 2014) i nagrody Ubu (1997, 2000, 2004 i 2006 ze specjalnym wyróżnieniem). Otrzymał Złotą Maskę dla najlepszego spektaklu zagranicznego za Oresteję (komedia organiczna?) (Festiwal Teatralny Ameryk, Kanada, 1996), nagrodę za najlepszy spektakl zagraniczny za Genesi. Z muzeum snu (Festiwal Teatralny w Dublinie, 2000) oraz nagrodę na festiwalu Bitef w Belgradzie za O Twarzy. Wizerunek Syna Boga (2012).

raffaellosanzio.org
societas.es/en/romeo-castellucci-opere