Aktualności

Rozpoczęcie Olimpiady Teatralnej

Olimpiadę Teatralną zainaugurują Trojanki Tadashiego Suzukiego, wznowione specjalnie z okazji Olimpiady. Premiera spektaklu odbyła się w 1974 roku. Zdaniem reżysera Trojanki ukazują tym, którzy przeżyli klęskę drugiej wojny światowej i ich potomkom „uniwersalność ludzkiego cierpienia, które przeżywamy bardzo podobnie w Japonii i na Zachodzie”, a według „New York Times”: „Suzuki powołał do życia hybrydę greckiej tragedii i klasycznych, japońskich form teatralnych kabuki i nō, przerabiając Eurypidesa na współczesnego japońskiego autora”. Pokazy spektaklu odbędą się 14–16 października.

Podczas pierwszego weekendu Olimpiady Teatralnej zaprezentujemy także dwa spektakle w nurcie głównym: Kuszenie cichej Weroniki Krystiana Lupy i Życie między niebem a ziemią Liu Libina, oraz w Programie Instytutu Grotowskiego Szczęśliwe dni z Mają Komorowską i Adamem Ferencym. Tadashi Suzuki, Maja Komorowska i Liu Libin, dyrektor artystyczny Olimpiady Teatralnej w Pekinie w 2014 roku, są honorowymi gośćmi ceremonii otwarcia Olimpiady Teatralnej we Wrocławiu.

15 października, w  sobotę, rozpocznie się Dolnośląska Platforma Teatru. W trakcie 5 dni w stolicy Dolnego Śląska zobaczymy 37 przedstawień teatrów dramatycznych, muzycznych, dziecięcych, teatru ruchu i pantomimy, form klasycznych i sceny eksperymentalnej z całego województwa. Dyrektor artystyczny festiwalu, Jarosław Fret, uważa, że „Dolnośląska Platforma Teatru jest najlepszym programem na rozpoczęcie Olimpiady – wielkiego święta teatru we Wrocławiu, mówiącego także o Wrocławiu”.

Więcej o spektaklach można dowiedzieć się, wchodząc w zakładkę Kalendarium lub Nurty.

Tadashi Suzuki

Reżyser

Tadashi Suzuki, fot. Archiwum Suzuki Company of Toga

Liu Libin

Reżyser

Maja Komorowska

Aktorka

Maja Komorowska, fot. Michał Mutor

Aktualności

Radio Wrocław Kultura przyznaje Emocje 2016

Olimpiada Teatralna została nominowana przez słuchaczy Radio Wrocław Kultura jako jedno z 5 najważniejszych wydarzeń 2016 roku w kulturze.

 

EMOCJE: Nagrody Radia Wrocław Kultura

Olimpiada Teatralna została nominowana do konkursu na najważniejsze wydarzenie kulturalne roku 2016 we Wrocławiu.