Nurty

Dolnośląska Platforma Teatru

15–19 października 2016

Na program Dolnośląskiej Platformy Teatru składają się prezentacje wszystkich gatunków i domen teatru uprawianego w naszym regionie. Olimpiada Teatralna stała się katalizatorem przedsięwzięcia, o którym rozmawialiśmy od ponad dekady – możliwie jak najszerszej prezentacji życia teatralnego Dolnego Śląska bez estetycznych ograniczeń i nakazów, prezentacji – aktualnej, oddolnej, samostanowiącej o sobie. Prezentacji tworzącej prawdziwe święto teatru.

Dolnośląska Platforma Teatru Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 to 37 przedstawień teatrów dramatycznych, muzycznych, dziecięcych, teatru ruchu i pantomimy, form klasycznych i sceny eksperymentalnej. Jedyną „kuratorską“ powinnością było zaproponowanie ścieżek – karnetów w cenie 2016 groszy (czyli dwudziestu złotych i szesnastu groszy) – które poprowadzą widzów przez różnorodne propozycje, przez „labirynt zwany teatrem“, jak pisał Stanisław Wyspiański.

Dla widzów Platformy proponujemy łącznie ponad trzy tysiące biletów, ale główną zasadą jest podążanie wybraną ścieżką (jedną z sześciu) i zderzanie ze sobą spektakli w wyborze nieoczywistym i odświeżającym percepcję każdego widza.

Teatr przede wszystkim mówi o nas samych. Posługując się antycznym tekstem, maską, współczesną adaptacją, archaicznym gestem, modnym rozwiązaniem inscenizacyjnym – zawsze będzie teatrem o nas. Dlatego Dolnośląska Platforma Teatru jest najlepszym programem na rozpoczęcie Olimpiady Teatralnej – wielkiego święta teatru we Wrocławiu, mówiącego także o Wrocławiu.
Jarosław Fret

Partner: Teatr Polski we Wrocławiu

Wydarzenia powiązane

DPT: Ścieżka 1

DPT: Ścieżka 2

DPT: Ścieżka 3

DPT: Ścieżka 4

DPT: Ścieżka 5

DPT: Ścieżka 6