Biogram

Armine, Sister, fot. Maciej Zakrzewski

Teatr ZAR

Zespół

Simona Sala, fot. Magdalena Madra

Simona Sala

Aktorka

Opis

Nie inscenizujemy Eurypidesa.

Medee to nieprzerwany ciąg działań aktorskich i instalacji układający się w poetycki obraz odrzucenia. Na dramaturgię muzyczną spektaklu składają się pieśni w języku arabskim, perskim, kurdyjskim wykonywane przez zaproszone do projektu śpiewaczki z Kairu, Teheranu i Stambułu. Ich głosy otoczone i skontrastowane zostały morzem łacińskich konfraterni.

Medee to nie tylko spektakl muzyczny – pojawia się w nim słowo, tekst Dimitrisa Dimitriadisa, poety greckiego, który napisał dla nas poemat/chorał I Antropos.

Mówimy o Medei poza czasem, poza mitem. Mówimy o kwestii uniwersalnej, a równocześnie bardzo współczesnej – problemie emigracji. O niemożności przekroczenia granicy, którą sami jesteśmy, którą tworzymy linią naszego ciała, przemieszczając się pomiędzy ziemią i morzem, pomiędzy kontynentami, pomiędzy ludźmi. Medea jest dla nas wielką figurą wygnaństwa. Stoi u bram Europy po kolana zanurzona w śmierci. Nie ona jednak zostaje odrzucona, lecz jej własna śmierć i możliwość pochowania w ziemi jej dzieci.

Medee to jednak nie teatr polityczny (którego i tak nikt by nie zrozumiał), lecz raczej intymne dotknięcie wewnętrznej granicy doświadczania bycia odrzuconym.

  • Spektakl Simony Sali i Jarosława Freta
  • Koncept, dramaturgia muzyczna, reżyseria — Jarosław Fret
  • Wykonanie — Simona Sala
  • Śpiew — Fatma Emara, Marjan Vahdat, Selda Őztűrk
  • Chór — Aleksandra Kotecka, Tomasz Wierzbowski, Orest Sharak, Davit Baroyan, Jarosław Fret
  • Tekst — Dimitris Dimitriadis

Informacje

Data i godzina

czw.
20 Październik
19:00
pt.
21 Październik
20:00
sob.
22 Październik
20:00
ndz.
6 Listopad
21:00
pon.
7 Listopad
21:00
wt.
8 Listopad
19:00
śr.
9 Listopad
19:00

Miejsce

Czas trwania

50 min