Film

Królestwo, odcinek 4: Żywe trupy

Lars von Trier
1994

W kopenhaskim szpitalu Królestwo budzą się do życia złe moce. Duchy zmarłych krążą po korytarzach, pojawiają się demony. Antypatyczny szwedzki ordynator Stig postanawia w ramach zemsty i tuszowania swojego błędu w sztuce wyruszyć na Haiti. Pragnie pozyskać tam legendarny napój, który pozwoli mu zmienić adwersarza, doktora Krogshøja, w zombie i tym samym podporządkować go swojej woli. Lekko szalona pacjentka Drusse chce ukoić ból ducha zmarłej w Królestwie przed wielu laty małej Mary, a do doktor Judith Petersen zaczynają docierać niepokojące sygnały, że ojciec jej syna nie jest tym, za kogo się podawał. Co gorsza, z płodem dzieje się coś niepokojącego…

Serial przesiąknięty nastrojem grozy przetykanej groteską, nawiązujący nie tylko do poetyki horroru, lecz także do popularnych obyczajowych seriali o lekarzach. W warstwie formalnej widoczna jest właściwa Dogmie „brudna” plastyka obrazu: ze zdjęciami z ręki, brakiem sztucznego oświetlania itp. To przykład, jak wpisać formułę miniserialu w strategię kina artystycznego. Von Trier bawi się konwencją, korzystając z charakterystycznych dla seriali wstawek, co było w poprzednim odcinku, oraz dodając odautorski komentarz zapowiadający dalsze losy bohaterów i podsumowujący obejrzaną część. Dzięki talentowi reżyserskiemu von Triera i wyczarowanej przez niego atmosferze odcinek Żywe trupy bez problemu można oglądać bez znajomości pozostałych części serii. Warto jednak ostrzec, że po projekcji widzowie z pewnością zapragną sięgnąć po resztę.
Tomasz Kolankiewicz

Film prezentowany razem z Białym zombie Victora Halperina.

  • Tytuł oryginalny — Riget, odcinek 4 — De levende døde
  • Reżyseria — Lars von Trier
  • Scenariusz — Tómas Gislason, Niels Vørsel, Lars von Trier
  • Zdjęcia — Eric Kress
  • Gatunek — horror, miniserial
  • Produkcja — Dania, Niemcy, Francja, Norwegia, Szwecja, Holandia
  • Rok produkcji — 1994

Informacje

Data i godzina

ndz.
30 Październik
18:00

Czas trwania

80 min

Języki

duński, szwedzki

Napisy

polskie i angielskie

Informacje dodatkowe

Każdy seans poprzedzi 15-minutowy wstęp kuratora programu, Tomasza Kolankiewicza. Pomiędzy filmami będzie 15 minut przerwy.