Konformans

Konferencja 7 perfum. Przodkowie zza morza

Prowadzący
Pierre Guicheney

Jeśli duch ten jeszcze w ciele,
Wymów teraz jego imię,
Ja na czarodziejskim ziele
W tajemniczym zaklnę rymie;
I duch ciało swe zostawi,
I przed tobą się objawi.

Adam Mickiewicz: Dziady, część III, akt 1, scena IX, w. 155–160

Konferencja 7 perfum jest pracą w toku, w której Pierre Guicheney, wykorzystując swoje filmy, relacje pisemne i obecność sceniczną, prezentuje swoją, trwającą niemal całe życie, wędrówkę poprzez obrzędy poświęcone ubóstwionym przodkom i odziedziczonym po nich mocom.

Praca, która zostanie przedstawiona podczas jednego wieczoru we Wrocławiu, nosi tytuł Przodkowie zza morza i skupia się na obrzędach i uroczystościach sfilmowanych przez Pierre’a Guicheney i Malikę Lasfar podczas ekspedycji zorganizowanych przez Instytut Grotowskiego w 2015 roku na Białorusi, Haiti, w Brazylii i Nigerii.

Przodkowie zza morza zawierać będą prezentację fragmentów archiwalnych materiałów filmowych autora i wybór surowych, niezmontowanych materiałów filmowych z ekspedycji. Przywołany zostanie projekt Teatru Źródeł Jerzego Grotowskiego, w którym autor brał udział, a następnie widzowie cofną się w czasie, odbywając zmysłową podróż, niesieni wodami rzeki życia i śmierci, wiodącą od tańców opętania i obrzędów na cześć zmarłych przodków na Karaibach, w Maroku, Brazylii i Nigerii do maskarad egungun (‘przodkowie’) w nigeryjskim Oyo.

Po drodze widzowie spotkają wyjątkowych ludzi: Grotowskiego, kapłanów różnych religii, jasnowidzów, artystów, zwykłych wyznawców i mistrzów tajemnych sekt, którzy udowodnią nam swoim humorem, tańcem, żywiołowością i elokwencją, że kult umarłych jest w gruncie rzeczy kultem życia.

 

Informacje

Data i godzina

pt.
28 Październik
21:00

Czas trwania

3 godz. 30 min

Język

angielski z tłumaczeniem na język polski

Informacje dodatkowe

Gość specjalny: Malika Lasfar

Biogram