Warsztaty

Biomechanika teatralna Wsiewołoda Meyerholda

Prowadzący
Aleksiej Lewiński

Biomechanika med. interdyscyplinarna dziedzina nauki o ruchu i mechanizmach wywołujących ruch organizmów żywych oraz o działaniu wewnętrznych i zewnętrznych sił na ciało istot żywych wraz ze skutkami tych działań.

Biomechanika teatralna została stworzona przez Wsiewołoda Meyerholda i jego aktorów w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Jej bazą jest synteza tradycji teatru europejskiego i teatrów Wschodu. To psychofizyczny trening skupiony na nauczaniu najbardziej fundamentalnych zasad rzemiosła aktorskiego. Biomechanika pomaga aktorowi w odczuwaniu i rozumieniu swojej scenicznej obecności – w czasie i przestrzeni, uczy koordynacji, równowagi, pracy z rekwizytem, ścisłej realizacji zadań i idei proponowanych przez reżysera. Jednocześnie podnosi samoświadomość aktora, rozwija kreatywność i dostarcza narzędzi do samodzielnego komponowania działań ruchowych. Już w latach trzydziestych zajęcia z biomechaniki odbywały się według schematu: najpierw wstępny trening obmyślony indywidualnie przez nauczyciela zgodnie z ogólnymi zasadami biomechaniki, następnie nauka klasycznych etiud ruchowych skomponowanych przez Meyerholda i stanowiących rdzeń techniki.

Istnieją umiejętności, które pomagają aktorowi w jego pracy: koordynacja w przestrzeni i czasie, gotowość koncentracji, balans. Biomechanika pomaga wypracować te umiejętności. Każda sesja składa się z dwóch części: pierwsza to ogólny trening zapoznający z zasadą konstruowania ruchu zgodnie z prawami biomechaniki oraz z wykorzystaniem rekwizytów; druga to nauka jednej z pięciu oryginalnych etiud biomechanicznych Meyerholda.

Warsztaty skierowane są do osób zajmujących się działaniami scenicznymi i performatywnymi, które miały już doświadczenie z biomechaniką teatralną Meyerholda. 

Zapisy

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 5 października 2016 na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Olimpiada Teatralna” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje

Data i godzina

czw.
20 Październik
9:00
pt.
21 Październik
9:00
sob.
22 Październik
9:00
ndz.
23 Październik
9:00
pon.
24 Październik
9:00

Czas trwania

150 min

Język

rosyjski

Tłumaczenie

angielski

Koszt

300 PLN

Informacje dodatkowe

Uczestnicy proszeni są o przygotowanie: wygodnego stroju do ćwiczeń (długie spodnie, koszulka z długim rękawem bez krzykliwych napisów) i wygodnego, elastycznego obuwia do ćwiczeń (w sali nie wolno chodzić boso).

Biogram