Biogram

Viliam Dočolomanský

Reżyser

Viliam Docolomansky, fot. Guto Muniz

fot. Guto Muniz

Viliam Dočolomanský po ukończeniu brneńskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej (JAMU) oraz uzyskaniu doktoratu na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU) pracował gościnnie jako reżyser w wielu teatrach w Czechach i na Słowacji. Wraz z dwojgiem młodych aktorów wyruszył na wyprawę po Andaluzji. Z niej narodził się jego pierwszy niezależny projekt, na podstawie którego w 2002 roku powstało międzynarodowe studio teatralne Farma v jeskyni. Zespół zasłynął jako współczesne laboratorium dla performerów przekraczających granice między gatunkami sztuki – teatru tańca oraz teatru muzycznego.

Dočolomanský prowadzi kilka zagranicznych projektów (w Korei, na Słowacji, w Brazylii). Regularnie organizuje warsztaty i wykłady (m.in. w Tisch School w Nowym Jorku, Congress Ecum w Brazylii). Jest autorem bądź współautorem muzyki do wszystkich spektakli studia Farma v jeskyni. Od 2011 roku pracował nad adaptacją filmową spektaklu Waiting Room wraz z producentem Čestmírem Kopeckim (niestety, projekt nie został doprowadzony do końca).

Dočolomanský i Farma v jeskyni są laureatami licznych ważnych nagród, m.in. New European Realities, Total Theatre Award, Fringe First Award, The Grand Prix Golden Laurel Wreath Award, Herald Angel Award, Alfréd Radok Award, Respekt Weekly Award dla najlepszego spektaklu, Sazka oraz Theatre Journal Award. W 2011 i 2012 roku teatr Farma v jeskyni otrzymał nagrodę czeskiego Ministra Kultury za szczególne zasługi dla teatru.