Aktualności

Debaty i wykład na Festiwalu „Dziady. Recykling”

Zapraszamy na debaty i wykład poświęcone kultom zmarłych i zbiorowej pamięci oraz Dziadom jako żywemu mitowi Polaków.

Bluźnić czy kreować mity? Podważać i obalać czy uświęcać?

30 października, godz. 10:00

Do czego może się dziś przydać społeczeństwom sztuka: do mityzacji i uświęcania ich aktualnej formy czy do wiecznego kwestionowania tego, co jest – do bluźnienia przeciw uznanym świętościom w imię nienasyconego poszukiwania prawdy żywego doświadczenia? Debatę prowadzi Leszek Kolankiewicz z udziałem ks. Andrzeja Draguły, Pawła Goźlińskiego, Grzegorza Niziołka, Marii Prussak oraz Weroniki Szczawińskiej.

Materialność pamięci: uobecnianie umarłych

31 października, godz. 10:00

Jak w dobie „gorączki ekshumacyjnej” nowe technologie identyfikacji zwłok zmieniają kulturowe znaczenie żałoby przeżywanej publicznie i prywatnie? Jak wobec tych zmian przedstawiają się role różnorodnych podmiotów, instytucji i wspólnot pamięci – od państwa narodowego, przez ruchy społeczne i organizacje pozarządowe, aż po rodziny i wspólnoty religijne? Debatę z udziałem Ewy Domańskiej, Marije Hristovej i Jaya Wintera poprowadzi Marcin Napiórkowski.

Jak Mickiewicz wygrał „Dziady”? Adamowa „poezja czynna” w Collège de France

2 listopada, godz. 10:00

O wykładzie Krzysztofa Rutkowskiego: W Collège de France poezja i religia, wiara, nadzieja i miłość stały się dla Mickiewicza jednością. Nowa poezja, czyniona całym sobą i w zasadzie odrzucająca pisanie, wyrażała sens niesamowitego eksperymentu religijnego (…). Mickiewicz przekonany, że dramat jest najwyższą formą poezji, zrobił, od-robił, wygrał, rozegrał Dziady w Collège de France sam wobec zachwyconych i przerażonych widzów-uczestników.

Jakich „Dziadów” Polacy potrzebują?

3 listopada, godz. 10:00

Punktem wyjścia debaty prowadzonej przez Jacka Sieradzkiego są tezy przedstawione przez Jacka Kopcińskiego w artykule Powrót „Dziadów” czyli dwa teatry publikowanym w „Teatrze”. Autor zaprezentował tam dwie podstawowe perspektywy, w jakich twórcy sceniczni odczytują dziś dramat Mickiewicza, jedną określając jako „teatr krytyczny”, drugą jako „teatr wspólnoty wyobrażonej”. W debacie wezmą także udział Dariusz Kosiński, Paweł Goźliński, Jacek Hałas oraz Małgorzata Piekutowa.

„Dziady” w teatrze, czyli „co jest w Polsce (nie) do (po)myślenia”

4 listopada, godz. 10:00

Kto reżyseruje Dziady – czy tylko inscenizator? Jaką rolę w dziejach scenicznych odgrywała publiczność? Jak odciskał się duch czasu? Toksyczny arcydramat? Czy Dziady są opresyjną inicjacją w polskość, jak utrzymują niektórzy krytycy?  Widz wyemancypowany – co to znaczy w przypadku Dziadów? W debacie prowadzonej przez Zbigniewa Majchrowskiego uczestniczą: Łukasz Drewniak, Małgorzata Dziewulska, Marcin Kościelniak, Bogusław Kierc i Joanna Walaszek.

 

Debata

Bluźnić czy kreować mity? Podważać i obalać...

Prowadzący: Leszek Kolankiewicz
Debata

Materialność pamięci: uobecnianie umarłych

Prowadzący: Marcin Napiórkowski
Wykład

Jak Mickiewicz wygrał „Dziady”? Adamowa ...

Krzysztof Rutkowski
Debata

Jakich „Dziadów” Polacy potrzebują?

Prowadzący: Jacek Sieradzki
Debata

„Dziady” w teatrze, czyli „co jest w Polsce ...

Prowadzący: Zbigniew Majchrowski

Aktualności

Radio Wrocław Kultura przyznaje Emocje 2016

Olimpiada Teatralna została nominowana przez słuchaczy Radio Wrocław Kultura jako jedno z 5 najważniejszych wydarzeń 2016 roku w kulturze.

 

EMOCJE: Nagrody Radia Wrocław Kultura

Olimpiada Teatralna została nominowana do konkursu na najważniejsze wydarzenie kulturalne roku 2016 we Wrocławiu.