Biogram

Kontrabasista, fot. Marek Oleksy

Teatr MASKA

Zespół

Opis

Kontrabasista to monodram przepełniony groteską, śmiechem i nostalgią. Tekst Patricka Süskinda opowiada o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą o graniu „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze. Spektakl stanowi swoisty rozrachunek życiowy niespełnionego muzyka, a tak naprawdę również każdego z nas. W monodramie miłość konkuruje z nienawiścią, a gorzki śmiech z bezsilnością. Samotność kontrabasisty to pole do popisu dla jego wyobraźni, która ukazuje widzowi szereg nie tylko komicznych, lecz także dramatycznych zachowań. Bohater obwinia za swoje niepowodzenia kontrabas. Z jednej strony jest to „nieprzydatny mebel”, przyczyna całego nieszczęścia, które spotkało muzyka, z drugiej wielka pasja, której się poświęcił. Kontrabasista został zrealizowany z okazji dwudziestolecia Teatru MASKA.

  • Teatr MASKA w Jeleniej Górze
  • Reżyseria ― Krzysztof Pulkowski
  • Tekst ― na podstawie Kontrabasisty Patricka Süskinda w przekładzie Anny Gierlińskiej
  • Występuje ― Krzysztof Rogacewicz
  • Scenografia ― Bogumiła Twardowska-Rogacewicz
  • Muzyka ― Johannes Brahms, Wolfgang A. Mozart, Richard Wagner
  • Producent ― Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu w Jeleniej Górze
  • Premiera ― 17 października 2015
Czytaj więcej

Krzysztof Pulkowski (ur. 1956, Gorzów Wielkopolski) jest niezależnym artystą, reżyserem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, scenarzystą i pisarzem, a także producentem. Tworząc, zawsze myśli o odbiorcy – czytelniku, słuchaczu czy widzu. Zawsze daje z siebie pięćdziesiąt procent, bowiem drugie tyle – aby dopełnić dzieła – musi dać odbiorca.

 

Krzysztof Rogacewicz (ur. 1964, Gorzów Wielkopolski) ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filię we Wrocławiu. W latach 1992–1995 był aktorem Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Od 1995 roku związany jest z Teatrem MASKA w Jeleniej Górze. Współpracował z Teatrem im. Cypriana K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem CINEMA oraz Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. W 2005 roku został nagrodzony Srebrnym Kluczykiem za rolę w spektaklu Pastorałki według Tytusa Czyżewskiego. Wspólnie z Pawłem Sikorą wydał autorską płytę: Shakespeare. SONETY rogacewicz & sikora. Zagrał w filmach fabularnych, m.in.: Komorniku, Balladzie o człowieku spokojnym, Dendrologium, Niebie oraz w filmie węgierskiej produkcji 1 na podstawie powieści Stanisława Lema, oraz wystąpił w epizodach aktorskich w kilku serialach telewizyjnych.

 

Bogumiła Twardowska-Rogacewicz (ur. 1960, Wrocław) ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Jest autorką scenografii do spektakli Teatru MASKA, zajmuje się projektowaniem graficznym oraz malarstwem.

 
  • Trzeba mieć odwagę i pomysł aktorski na siebie, aby na scenie teatralnej mierzyć się z trudną formą monodramu i tekstem, który od wielu sezonów nie schodzi z afisza teatralnego, i to w wykonaniu znanego aktora, Jerzego Stuhra. Rogacewicz podjął to ryzyko […] i przekonał do siebie publiczność. […] Historię muzyka, który w hierarchii orkiestry znajduje się na samym dole, a do tego przeżywa nieodwzajemnioną miłość, Rogacewicz opowiada własnym językiem scenicznym, z humorem i liryczną nutą.

    Małgorzata Potoczak-Pełczyńska | „Nowiny Jeleniogórskie”

  • […] to monodram, ale nie one-man show, dlatego ważny jest osobisty przekaz aktora – pewnie dlatego sięgają po ten tekst mistrzowie słowa […]. Rogacewicz bezbłędnie i precyzyjnie pokazuje wszystkie odcienie stanów emocjonalnych swojego Kontrabasisty – od powagi, poprzez żart, ironię, dowcip – do rozpaczy. Jest wyrazisty i prawdziwy […]. To dzięki aktorstwu Rogacewicza widzimy bohatera prawdziwego we wszystkich odcieniach jego człowieczeństwa.

    Urszula Liksztet | „Nowiny Jeleniogórskie”

Zobacz więcej

Informacje

Data i godzina

sob.
15 Październik
19:30

Miejsce

Czas trwania

70 min

Język

polski