Spotkanie

Taniec – budowanie wspólnoty

Prowadzenie
Michał Bałdyga i Jana Pilátová
  • Uczestnicy ― Rafał Urbacki oraz Magdalena Caprdová, Lukáš Homola, Alena Jančíková, Jan Kratochvíl i Zuzana Pitterová z VerTeDance i Teatru Archa

Oś śniadania wyznaczą spektakle Simulante Bande VerTeDance i Teatru Archa oraz Gatunki chronione Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego. W obu spektaklach, posługujących się odrębnymi językami estetycznymi ograniczony ruch pomógł wykonawcom odnaleźć nowe możliwości wyrazu i ludzkie piękno. Badanie ludzkiego ciała zarówno „zwyczajnego”, jak i o alternatywnej motoryce przełożone zostało na ciągi działań i opowieści (trudnych, lirycznych, niekiedy śmiesznych), a także pozwoliło na budowanie wspólnoty wokół tańca. Nie jest on w tym wypadku przejawem wirtuozerii, ale swobody, drogą manifestacji własnej tożsamości, doznania wzajemności i twórczości w przestrzeni życia i sztuki. Dzięki niemu można szukać radości i doświadczyć spotkania wbrew fizycznym, społecznym, etnicznym i wiekowym stygmatyzacjom. Wraz z refleksją, że łatwo dostrzec niepełnosprawność fizyczną, fałszywe traktowanie siebie i drugiego człowieka ogranicza w niewidoczny sposób; może pojawić się pytanie: czy sztuka – taniec zdoła znieść takie ograniczenia, jak strach, uprzedzenia, tabu, iluzje?

Spektakle nie tylko poruszają temat ograniczeń osobistych i społecznych, lecz także stawiają pytanie o to, czym jest życie. Całe szczęście, że to, czego boimy się w życiu, interesuje nas w teatrze. Na chronionym terytorium sceny widzimy twarde fakty, ale i wraz z nimi proces wyzwalania się z więzienia ciała i z wewnętrznych uwikłań. Scena staje się niby rezerwat, w którym aktorzy i widzowie mogą podzielić się tym, co skrywane i najbardziej wrażliwe. 

Magdalena Caprdová jest tancerką. Współpracowała z Akramem Khanen przy tworzeniu choreografii na uroczystość otwarcia Olimpiady w Londynie.

Lukáš Homola jest tancerzem i studentem tańca.

Alena Jančíková jest dyrektorką czeskiego stowarzyszenia paraplegików, wspierającego powrót ludzi na wózku do aktywnego życia. Za sukcesy na tym polu otrzymała Nagrodę Olgi Havlowej (2013) oraz medal czeskiego Senatu (2015).

Zuzana Pitterová jest aktorką. Studiuje na Akademii Sztuk Scenicznych (DAMU) w Pradze. Realizuje autorskie projekty aktorskie i radiowe. Za kreację w Simulante Bande otrzymała nagrodę prestiżowego festiwalu Czeska Taneczna Platforma 2014.

Jan Kratochvíl jest muzykiem, współtwórcą zespołu DVA, odnoszącego sukcesy w Czechach i za granicą. Jest autorem muzyki do Simulante Bande VerTeDance i Teatru Archa.

Zobacz więcej

Informacje

Data i godzina

czw.
27 Październik
9:30

Języki

polski i czeski

Biogram