Aktualności

Teatr japoński ponownie na Olimpiadzie Teatralnej

Teatr jest jednym z rodzajów japońskiego teatru klasycznego. Słowo oznacza: umiejętność, talent, sztukę. Jest to teatr poetycki i muzyczny, którego klasyczna forma powstała w XIV wieku. Oś dramatów stanowi przemiana głównego bohatera, granego przez aktora określanego mianem shite (działającego). Na scenie towarzyszy mu drugi aktor waki. Podstawami warsztatu aktorskiego są: taniec, śpiew, melodeklamacja oraz ekspresja maski. W Polsce zaprezentowano po raz pierwszy w roku 1980 i jest on dziś najpopularniejszą formą klasycznego teatru japońskiego w naszym kraju. Wszystko o teatrze można dowiedzieć się 5 listopada podczas pokazu pracy Teatru Tessenkai, który przyjedzie do Wrocławia na zaproszenie Instytutu Grotowskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Teatr Tessenkai zaprezentuje też dwie sztuki . Obydwa spektakle są pokazywane w cenie jednego biletu. Kiyotsune jest tradycyjną sztuką , napisaną przez Zeamiego (1336–1444). To arcydzieło pośród tekstów o tematyce wojennej. Prezentacja spektaklu ma przybliżyć widowni techniki przedstawień w klasycznych ramach sztuki teatralnej. Dramat autorstwa Zeamiego niesie silny przekaz o straszliwej rzeczywistości wojny oraz beznadziejności kondycji ludzkiej wobec wojny, która czasem przynosi samobójczą śmierć najwrażliwszych jednostek.

Spektakl prezentowany jest razem z premierą Chinkon. Ukojenie dusz, przedstawieniem skonstruowanym wokół doświadczenia dwóch katastrof, jakich może doświadczyć człowiek w czasie swojego życia. Pierwsza jest wynikiem działania natury: trzęsienia ziemi i tsunami; drugą stwarzają sami ludzie: wojna, ludobójstwo i katastrofa nuklearna. Obie te katastrofy przynoszą gorycz i cierpienie. Akcja dramatu rozgrywa się współcześnie, w byłym niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, który odwiedza japoński turysta. Jest jednym z ocalałych z trzęsienia ziemi z Tohoku w 2011 roku. To druga współczesna sztuka nō napisana przez Jadwigę Rodowicz-Czechowską. Autorka wprowadzi widzów do tematu swojego tekstu w krótkim wykładzie przed rozpoczęciem przedstawienia.

Pokazy obydwu spektakli odbywają się 4 i 5 listopada. W sprzedaży są jeszcze bilety. Szczegóły w zakładce Bilety.

 

Pokaz pracy

Sztuka aktorska nō

Tetsunojō IX Kanze, Teatr Tessenkai
Tessenkai - pokaz pracy, fot. Jakub Karpoluk
Spektakl

Chinkon. Ukojenie dusz

Teatr Tessenkai

Chinkon, fot. Jakub Karpoluk

Aktualności

Radio Wrocław Kultura przyznaje Emocje 2016

Olimpiada Teatralna została nominowana przez słuchaczy Radio Wrocław Kultura jako jedno z 5 najważniejszych wydarzeń 2016 roku w kulturze.

 

EMOCJE: Nagrody Radia Wrocław Kultura

Olimpiada Teatralna została nominowana do konkursu na najważniejsze wydarzenie kulturalne roku 2016 we Wrocławiu.