Aktualności

Orixás

Dzisiaj i jutro jest ostatnia okazja zobaczyć wystawę Orixás prezentującą trzydzieści fotografii autorstwa Pierre’a „Fátúmbí” Vergera w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański”. Zdjęcia, powstałe w latach 1950–1960 podczas długich pobytów Vergera w społecznościach wyznawców religii jorubijskiej, dokumentują żywe doświadczenie religijne.

W wieku trzydziestu lat, po stracie rodziny, Pierre Verger rozpoczął karierę fotoreportera. Przez następne piętnaście lat przemierzył cztery kontynenty, dokumentując wiele kultur, które niedługo potem przestały istnieć. W mieście Salvador w Brazylii zainteresował się lokalną historią i kulturą, co skłoniło go do porzucenia życia wędrownego fotografa na rzecz badań afrykańskiej diaspory w obu Amerykach. Gdy badał kulturę jorubijską i jej brazylijskie wpływy, przeszedł inicjację religii candomblé i został jej kapłanem. Podczas wizyty w Beninie przeszedł inicjację ifá (wróżenie za pomocą muszli kauri), został babalawo (kapłanem) Orunmila i przyjął imię Fátúmbí („ten, który narodził się na nowo dzięki ifá”). Żył dziewięćdziesiąt cztery lata, kontynuując badania i prace dokumentacyjne aż do śmierci.

Wystawa czynna jest do 10 listopada w godz. 10:00–18:00. Bilety w cenie 4 PLN (normalny) i 2 PLN (ulgowy). Zapraszamy także na bezpłatne wystawy w Kamienicy Rynek 25, czynne w godz. 10:00–18:00 do 13 listopada.

Aktualności

Radio Wrocław Kultura przyznaje Emocje 2016

Olimpiada Teatralna została nominowana przez słuchaczy Radio Wrocław Kultura jako jedno z 5 najważniejszych wydarzeń 2016 roku w kulturze.

 

EMOCJE: Nagrody Radia Wrocław Kultura

Olimpiada Teatralna została nominowana do konkursu na najważniejsze wydarzenie kulturalne roku 2016 we Wrocławiu.